חתונה ברוח יהודית־מורשתית

זוג מקבל החלטה, ללא ספק אחת החשובות בחיים – לבנות יחד עתיד משותף.
הם מחליטים גם לתת פומבי ולתת תוקף לבחירה זו בזה וזה בזו, מול קהל יקיריהם – משפחות, חברים, הקהילות שליוו וילוו אותם בחייהם.
מאותו רגע מתחילה שורה ארוכה של החלטות גדולות וקטנות שיצטרך הזוג לקבל לגבי החתונה.
מסביבם רוחשת תעשייה שלמה, שלעתים מסייעת ולעתים מקשה על התהליך הזה.

אני מודה שאני פחות יכול לעזור בנושאים של מיקום, קייטרינג, מוזיקה, עיצוב מרכז השולחן, שמלה וחליפה;
אבל לגבי הכרעות כגון אם להירשם ברבנות או לא, איך לעצב את הטקס, מי ייקחו בו חלק פעיל, במה הוא מסורתי ובמה הוא 'שלנו', ועוד – בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. (אנחנו = אני ועוד עשרות רבות של עורכות ועורכי חופות יהודיות לאו דווקא דרך הרבנות, שמחויבים לערכים של פתיחות, שיוויון והדדיות.)

בשנים האחרונות זכיתי ללוות עשרות זוגות בתהליך המרגש והמיוחד של בניית טקס החופה שלהם ועריכת הטקס.
העבודה עם כל זוג כוללת מספר מפגשים מקדימים, שכוללים בין היתר:

  • היכרות עם הסיפור של כל אחד מבני־הזוג, עם הסיפור המשותף, וגם עם 'הפרקים הקודמים בסיפור': המשפחות שמהן באנו.
  • שיחה על המשמעות של השלב הזה עבור הזוג – למה בוחרים להתחתן, מה זה אומר עבורנו, ציפיות וחששות במבט קדימה, ועוד.
  • לומדים יחד את טקס הנישואין המסורתי, ומתעמקים בחלקים השונים בו – איך הם נוצרו, אילו משמעויות הם נושאים בחובם, מה יכולה להיות המשמעות שלהם עבורנו. מדברים גם על חלופות אפשריות לנוסח המסורתי, היכן שיש צורך. מתוך השיחה המשותפת ובירור הדברים שחשוב לזוג להביע (ודרך שיעורי־בית), בונים יחד את הטקס.
  • מדברים על הכתובה המסורתית ומנסחים (שיעורי־בית) כתובה זוגית, שמשקפת את הרצונות המשותפים ואת ההתחייבויות ההדדיות.
  • לומדים להכיר את החלופות הקיימות מבחינת זוגיות (חתונה ברבנות, ידועים בציבור, חתונה אזרחית בחו"ל, ועוד), ואת המשמעויות המשפטיות וההִלכתיות של כל אחת מהן. מדברים גם על תרחישים פחות אופטימיים, חלילה, ועל הסכמי קדם־נישואין. לא הנושא הכי נעים, אבל בהחלט חשוב לדעת כדי לקבל החלטות מושׂכלות. אני גם שמח להפנות לעו"ד לענייני משפחה לקבלת ייעוץ יותר מפורט.
  • חושבים יחד גם על עוד פרטים כמו דרך ההליכה לחופה (ובכלל מה המקום של ההורים בטקס), הינומה ועוד ועוד.
  • ובסוף נפגשים ביום המאושר!

חתונה שווה אלף מילים…

מהיום הראשון ידענו שאת הרגע הכי מיוחד ביום החתונה שלנו, טקס הנישואין, אנחנו רוצים לבנות בעצמנו באופן שיאפשר לנו להתחבר אליו באמת ולא להרגיש שאנחנו מדקלמים טקסטים שאנחנו לא מבינים. ידענו גם שאנחנו רוצים להתחתן בצורה יהודית, ״כמו שסבא וסבתא שלנו התחתנו״, אך בצורה מכבדת ושוויונית. החלטנו שאנחנו לא רוצים שזר יחתן אותנו, אלא מישהו שאנחנו מרגישים איתו בנוח, בבית. אבל חוץ מזה לא ידענו כלום… דניאל הכיר אותך מהלימודים במדרשה. בהתחלה רק התייעצנו לגבי האלטרנטיבות השונות שעומדות בפנינו בכדי להינשא במדינת ישראל. לאחר מספר שיחות כבר לא הייתה שאלה, ושאלנו אותך האם תסכים לחתן אותנו – ולשמחתנו הסכמת! מאותו רגע יצאנו למסע (תרתי משמע – עם הנסיעות לירושלים), שבמהלכו חקרנו את מרכיבי הטקס השונים, החלטנו למה אנחנו מתחברים ולמה לא, ודיברנו הרבה על המשמעויות השונות של היום המיוחד בחיינו, עבור שנינו ועבור כל אלו שהולכים להקיף אותנו באותו יום. התהליך שעברנו עמך לא רק הכין אותנו ליום עצמו – אלא גם לפרק החדש שהתחלנו בחיינו המשותפים מתחת לחופה. והכי חשוב – כשנכנסו לחופה יחד וראינו אותך מחכה לנו – הרגשנו בבית.

רעות ודניאל, 18.5.2018

בחודשיים שלפני החתונה הכל כבר היה מוכן חוץ מהדרך בה נתחתן –  החופה, רבנות/ לא רבנות, מי ינחה את הטקס וכו'. זה היה מסע ארוך של חיפוש אחר מי יכול להתאים לנו בדיוק בדיוק, שנרגיש בנוח ונבין מה אנחנו עושים, מה אנחנו אומרים ולמה.
קבענו עם רגב בכנאפה באבו גוש (כבר התחלה מבטיחה!), ברגע שראינו אותו ידענו שהוא בדיוק מה שאנחנו מחפשים וכשהוא התחיל לדבר, לספר ולשאול שאלות, הלב של שנינו התרחב והרגשנו שאנחנו במקום הנכון והמדויק לנו. 
ערכנו שלושה מפגשים, חקרנו את עומק מערכת היחסים שלנו, ההחלטה להתחתן, המניעים, הבתים מהם הגענו, טקס החתונה המסורתי ומה הוא אומר, מה האג'נדה שלנו, מה חשוב לנו להעביר ואיך נכון לנו לקיים את הברית בנינו. 
רגב היה עוגן מאוד משמעותי עבורנו בכל התהליך הזה, כשראינו אותו ביום החתונה וכשישב איתנו ועם ההורים לפני החופה, היינו כל כך רגועים והבנו שככה זה בדיוק צריך להיות, משהו שורשי ועמוק שמרגיש בטוח, בבית.
מודים לך כל כך על ההשקעה, הנתינה והעבודה המשמעותית שעשינו יחד,
לא יכלנו אפילו לחלום שזה יכול להיות כזה מופלא, תודה ענקית!

ליהיא ודור, 24.7.2019


את דרכנו עם רגב התחלנו כבר בחתונה אחרת של המשפחה, וכשהגיע תורנו לא הייתה לנו הרבה התלבטות.
הפגישות לקראת החתונה היו בדיוק מה שהיינו צריכים, למדנו על הטקס המסורתי ובעיקר על עצמנו: מה חשוב לנו ומה פחות, מה משמעות הטקס מבחינתנו ומה משמעות החתונה בכלל.
השיחות היו מלמדות ומעשירות, פתוחות מאוד והיו עבורנו הכנה מדוייקת לחתונה.
נהננו מאוד מכל התהליך וכמובן שהכל בא לידי ביטוי בטקס מרגש, נעים וכל כך שלנו.
זכינו בטקס אמיתי וכנה, בדיוק כמו שחלמנו.
תודה על הכל!

גולי ורוזי, 9.5.2019

תהליך הנישואין שלנו היה עמוק ויפה הרבה יותר מרגע החופה עצמו (שהיה מקסים כשלעצמו, לדעתנו המשוחדת כמובן).
לכל אורך הדרך רגב ליווה והדריך אותנו בצורה נעימה ולא שיפוטית, שמאזנת בין הרצונות והבקשות שלנו לבין מגוון האפשרויות העומד בפנינו.
תהליך הלמידה המקדים עם רגב היה מהנה ומלמד מאוד, ובעיקר עזר לנו לברר בצורה טובה יותר איזו חופה הכי מתאימה עבורנו. לכל אורך הדרך הרגשנו שרגב מתכתב עם הרצונות שלנו ומקיים את כל התהליך מתוך רצון עמוק לאפשר לנו לחוות את החוויה הכי משמעותית ומתאימה לנו כזוג.
את כל זה עשה רגב תוך הפגנת בקיאות, נעימות, אדיבות, קשב ובעיקר מענטשיות, וזו הייתה לנו זכות גדולה לעבור איתו את השיעורים.
בחופה עצמה רגב היה מקסים וערך את החופה בדיוק כפי שרצינו – חתונה יהודית, ליברלית ושוויונית.

אור ולרה, 27.4.2018

רגב היקר, הבחירה שלנו להתחתן בסגנון יהודי לא הייתה פשוטה או מובנת מאליה, אבל הבחירה השנייה שלנו הייתה הרבה יותר קלה. רצינו שהחתונה שלנו תסמל את היהדות היפה, המקבלת, הערכית, הישראלית וגם הנצחית, הטקסית אך גם רבגונית. מלמדת וגם קשובה, עתיקה ומתחדשת. כיוון שאתה מסמל בעינינו את כל זה, ידענו שנוכל להפקיד בידיך את החופה שלנו בעיניים עצומות. ואתה – התעקשת דווקא לפקוח לנו את העיניים, בשאלות ורעיונות שהפכו את הארוע לעמוק ואמיתי. תודה שהיית חלק מזה.

שלומי ואמרי, 28.6.2019

רגב יקר, רצינו להודות לך מכל הלב על החופה המדהימה שערכת עבורנו.
היה לנו חשוב ליצור טקס יהודי ששואב מערכי המסורת והתרבות אך שגם נאמן לערכי השוויון והכבוד עליהם מבוססת הזוגיות שלנו. לא היה לנו ספק שאתה האדם המתאים למשימה.
הובלת אותנו בתהליך ההכנה, שהיה לא פחות משמעותי מהחופה עצמה, לקרוא, לחקור, לגבש כתובה שתתווה לנו בהמשך את דרכנו הזוגיות והקמת הבית שלנו וליצור טקס שהוא בדיוק אנחנו.
סייעת לנו להפוך את טקס החופה כפי שקיוונו ללב האירוע ובכריזמה והאנרגיות שלך סחפת את הקהל הגדול ועזרת לנו ליצור חויה מרגשת ובלתי נשכחת עבורנו ועבור המשפחות והחברים שחלקו יחד איתנו את הרגעים המיוחדים והקסומים של החופה.
לנצח תהיה חלק מהיום המרגש שלנו ואנחנו ממליצים בחום.
תודה תודה תודה

רותם ואור, 22.05.2014

מלמעלה למטה: חתונת דניאל ורעות (צילום: אורי שדה); חתונת ליהיא ודור (צילום: שי שחר); חתונת מיכל ושיר (צילום: נתנאל טוביאס); חתונת רוזי וגל (צילום: לירן ברשדסקי); חתונת אור ולרה (צילום: lychee); חתונת שלומי ואמרי (צילום: noa papi kedmi); חתונת רותם ואור (צילום: אסף קליגר). התמונות באדיבות הזוגות.


למעוניינים/ות להתייעץ ולשוחח – אשמח לשמוע.